İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

HAYVAN SAĞLIĞI

Üzüm Sıkma Makinesi Dağıtıldı
Üzüm Sıkma Makinesi Dağıtıldı

Üzüm Sıkma Makinesi Dağıtıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Adıyaman Ziraat Odası Başkanlığının koordinesinde, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının finansman destekleri ile yürütülmekte olan "Hijyenik Koşullarda Üzüm İşleme Faaliyetlerini Yaygınlaştırma Projesi" kapsamında 45 üreticimize birer adet üzüm sıkma (şıra) makinesi teslim edildi.

Dağıtım töreninde bir konuşma yapan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar şunları söyledi:

"112.064 dekarlık üretim alanı ile ülkemizin en önemli bağcılık merkezlerinden birisi olan ilimiz, mevcut üretim alanı ile bağcılık faaliyeti yapılan 74 il içerisinde 11. sırada yer almaktadır. Mevcut üretim alanlarındaki üretim miktarımız 68.962 ton olup, bu üretim rakamı ile ülkemiz sıralamasında 13. sırada yer almaktayız.

İlimiz Besni ve Gölbaşı ilçeleri önemli bağcılık merkezlerinden olup, "Peygamber Üzümü" olarak da isimlendirilen Besni Üzümü, ilimizin tescilli ürünlerindendir.

Bilindiği üzere; pestil, pekmez ve sucuk gibi ürünlerin üretimindeki en büyük işçilik üzüm suyunu sıkmaktır. Çiftçilerimizin büyük bir çoğunluğu üzüm suyunu, geleneksel yöntemlerle elde etmekte olup, projemiz kapsamında temin edilen üzüm sıkma makineleri ile bu işlem çok kolaylaşacaktır.

443.900 TL tutarındaki proje bütçesinin %70 i GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca finanse edilmekte olup, bütçenin %30'u ise üreticilerden katkı payı alınarak yürütülmektedir."