İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

HAYVAN SAĞLIĞI

Çiftçilerimize Yem Bitkisi Tohumu Desteği
Çiftçilerimize Yem Bitkisi Tohumu Desteği

Çiftçilerimize Yem Bitkisi Tohumu Desteği

İlimizde, çayır-mera ve yem bitkileri ekiliş alanlarının genişletilmesi, çiftçimizin kaba yem ihtiyacının karşılanabilmesi ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin azaltılması maksadıyla; Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında destekleme faaliyetleri uygulanmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen yem bitkisi tohumluk dağıtım programına İl Tarım ve Orman Müdür Nurettin KIYAS, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Ayhan POLAT, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Programda çiftçilere hitaben bir konuşma yapan İl Müdürü Nurettin KIYAS;

"İlimizde çayır mera ve yem bitkileri ekiliş alanlarının genişletilmesi, çiftçimizin kaba yem ihtiyacının karşılanabilmesi ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin azaltılması maksadıyla uzun yıllardan bu yana Bakanlığımızca destekleme faaliyetleri uygulanmaktadır. Bu kapsamda 2020 yılında yonca eken çiftçilerimize dekara 90 TL, silajlık mısır eken çiftçilerimize dekara 100 TL ve tek yıllık yem bitkisi eken çiftçilerimize ise dekara 60 TL destek verilmiştir. 2020 yılında ilimiz genelinde 352 çiftçimize 1.173.678,37 TL destek ödemesi yapılmıştır.

Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında % 75 Bakanlık desteği ile hayvan yetiştiricilerimizin kaba yem ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla 2021 yılında ilimiz merkez ve ilçelerine bağlı köylerde ekilmek üzere toplam 15.000 kg fiğ, 5.250 kg yonca ve 2.550 kg süt otu tohumu olmak üzere 22.805 kg tohumluk dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Toplam proje bütçesi 402.400,00 TL'dir. Dağıtımı gerçekleştirilen yem bitkisi tohumlarının toprakla buluşmasının akabinde yıl içinde toplamda 4.635 dekarlık yem bitkisi ekilişi ile 10.950 ton yeşil ot (kaba yem) elde edilmesi beklenmekledir" dedi.

İl Müdürü Nurettin KIYAS'ın konuşmasının bitiminde çiftçilere yem bitkisi tohumları dağıtıldı.