İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

HAYVAN SAĞLIĞI

Antepfıstığı Yetiştiricisinin Yüzü Gülecek
Antepfıstığı Yetiştiricisinin Yüzü Gülecek

Antepfıstığı Yetiştiricisinin Yüzü Gülecek

“Adıyaman İlinde Antepfıstığında Kalite ve Verim Artışı İle Hastalık ve Zararlılarla Mücadele Projesi” kapsamında yapılan çalışmalardan biri de aşılama çalışmalarıdır.

İlimizde yaklaşık 265 bin dekar fıstık yetiştiriciliği yapılan alan mevcuttur. Bu alanlarımızda, teknik ekiplerimiz tarafından inceleme ve izleme çalışmaları sonucunda, özellikle döllenmeyle ilgili erkek ağaç sayısının azlığı tespit edildi. Bilindiği üzere antepfıstığında erkek ve dişi ağaç, ayrı ayrı olmaktadır. Bir antepfıstığı bahçesinin, döllenmenin düzgün bir şekilde gerçekleşebilmesi için 10 dişi ağaca 1 erkek ağaç gelecek şekilde tesis edilmesi gerekmektedir.

Antepfıstığı bahçelerindeki erkek ağaç eksikliğinin giderilmesi amacıyla başlatılan ve İl Müdürlüğümüz koordinesinde Adıyaman İl Özel İdaresinin desteği ile yürütülmekte olan “Adıyaman İlinde Antepfıstığında Kalite ve Verim Artışı İle Hastalık ve Zararlılarla Mücadele Projesi” kapsamında Gaziantep İli Nizip İlçesinden getirilen 4.280 adet antepfıstığı erkek aşı gözü il/ilçe müdürlüklerimiz tarafından daha önce belirlenen bahçe sahiplerine teslim edildi.

Söz konusu üretim materyali ile antepfıstığı bahçelerindeki tozlanma sorununun giderilmesi sağlanacaktır. Aynı proje kapsamında 403 bahçemizde toprak tahlili ve yaprak analizi yapılacak, ayrıca antepfıstığında ciddi verim kayıplarına neden olan dal güvesi zararlısı ile mücadele için 2.418 adet feromon tuzak dağıtımı gerçekleştirilecektir.