Kedilerin Gelişimi
 

Kedilerin normal gebelik süresi 2 aydır. 2 aydan uzun süren gebeliklerde bir sorun olma olasılığı yüksektir. Gebe kedilerde iştahsızlık, akıntı ve hareketsiz kalma gibi durumlar doğumun zor geçcceğinin işaretidir. Kedilerde bu gibi durumlarda karşılaşıldığında veterinere başvurmak gereklidir.

Kedilerin dokunma, koku alma ve yön duyguları anne karnında gelişir. Yenidoğan kedilerde işitme duyusu ise henüz gelişmemiştir. İşitme duyuları 1 hafta içinde gelişir. İşitme duyusu gelişimi 1. ayın sonuna kadar devam eder.

Yavru kediler annelerini kokularıyla tanırlar. Yavruların koku duyuları oldukça kısa sürede gelişimini tamamlar. 3 haftalık olan kediler koku gelişimini tamamlamıştır.  Kedilerin koku duyuları köpeklerinki kadar gelişmiştir. Fakat kediler bu duyularını köpekler gibi kullanmazlar.
Yavru kedilerin gözleri 10 günlük olduklarında yavaş yavaş açılmaya başlar. Yavru kedilerin 4. haftalarını doldurduklarında çevrelerindeki nesneleri görmeye başlarlar. Görme duyusunun tam olarak gelişmesi ise 4. ayın sonuna kadar devam edecektir.

Yenidoğanlarda henüz vücut ısısı dengelenmediği için yavrular ilk günlerde sürekli annelerine ve kardeşlerine sokulurlar. Bu durum yaklaşık 6-7 hafta boyunca devam eder.

Kediler doğdukları andan sonraki 10 güne kadar sürünerek ilerler. 4 haftalık olduklarında yürüme çalışmalarına başlamışlardır. Bir kaç hafta içinde ise koşmaya başlarlar.

Kedilerin anne sütüne devam etme süresini anne belirleyecektir. Yavrular ise 4. haftalarını doldurduklarında anne sütü haricinde olan besinleri keşfetmeye başlarlar. Anne sütü haricinde lan besinlerden tüketmeye başlayan yavrular yavaş yavaş anne sütünden uzaklaşırlar.

kaynak:www.ailem.com 

Köpeklerin gelişimi

1–4 hafta
Yavrular sağlıklıysa genellikle bir şey yapılmaz. Konjenital malformasyonlar yönünden muayene edilir. Fazla tırnaklar (parmaklar) kesilir.
Gözler ve kulaklar 10.günde açılır.15 günlük olduklarında yavrular ayağa kalkabilir.20 günlükken yürümeye başlarlar. Annelerine gereksinmeleri vardır.
Anneleriyle ilişki kurmayı öğrenirler. Bu durum daha sonra diğer hayvanlarla ilişki kurmalarında önemlidir.
4–8 hafta
Endoparaziter yönden kontrol edilirler. Aşı programları başlar.
Anne, yavrularını sütten kesmeye başlayabilir. Normal beslenmeye adım adım başlanır. İlk dişler görülür.
Yavrular diğer köpeklerle ilişki kurmaya başlar, sürü hiyerarşisi gelişir. Oyunlar sırasında birbirlerine üstünlük sağlamaya başlarlar.
8–12 hafta
Aşı programı devam eder.
Yavruların insanlarla ilişkisi artar. Sütten tamamen kesilip anneden ayrılabilirler.
Ev eğitimine başlanır.
12–16 hafta
Aşı programı devam eder. Endoparaziter yönden kontrol yapılır.
Yavrunun motor kontrolleri hızla gelişmeye başlar.Dış dünya ile ilgilenmeye başlar.
Yavrunun kendine güveni gelişir.Yeni durumlara alışmaya başlar (kapılardan geçme,mama saatleri..vs.).
4–6 ay
Sahibinin isteğine bağlı olarak kısırlaştırılabilir. Endoparaziter yönden kontrol yapılır.
Süt dişleri dökülmeye başladığı için her şeyi kemirir. Diş çıkışına yardımcı olmak için özel diş kaşıyıcıları verilebilir. Gece bekçilik yapmaya başlarlar.
Otur, kalk, gel, yat gibi basit komutları öğrenebilir. Adını öğrenmiştir.
6–12 ay
Tekrarlanacak aşıları yapılır, yıllık aşı programı belirlenmiştir, aşıları sadece yılda 1kere yapılır. Endoparaziter ve ektoparaziter uygulamaları belirlenir. Beslenme şekli konuşulur.
Kalıcı dişleri tamamlanmıştır. Boyca gelişimi büyük oranda tamamlanmıştır, ancak gelişimi 1 yıl daha devam eder. Cinsel olgunluğa erişmiştir. Dişiler ilk kızgınlık periyodunu gösterirler. Kıl örtüsü yetişkin kıl örtüsü ile değişmiştir.
Temel itaat eğitimine
başlanabilir.

kaynak:/forum.kanka.net

 
Copyright© 2008 Doğu Veteriner
Tasarım
Lila Yazılım