Bir köpek mi almayı düşünüyorsunuz?

v İnsanoğlu ile köpeğin dostluğu insanın vahşi köpeği kendine av arkadaşı yaptığı zaman kadar eskidir. Köpekler 10.000 yıl önce evcilleştirilen ilk hayvan olma özelliğine sahiptirler. Bir köpeği evinize ve yaşamınıza sokmadan önce onun ömür boyu yanınızda kalıp, size koşulsuz bağlanacağını bir kez daha düşünün. O minik tüy yumağı hep aynı kalmayıp, giderek büyüyecek ve gereksinimleri artacaktır. Belki özgürlüğünüzden bile ödünler isteyecek, ummadığınız bir kişiliğe sahip olacak ve sizin de olmanıza neden olacaktır. Giderek evin bir üyesi olarak yaşamınızdaki yerini alacaktır.

ACELE KARAR VERMEYİN!

v Seçiminizi bilerek yapın, özenle ve ısrarla istediğiniz köpeği tarif edin. Sizin karakterinize uyabilecek cinsi bulduğunuzda her zaman sevecen, sadık, yalnız sizi düşünen, sizi memnun etmeye çaba gösteren, sizi gördüğü zaman kuyruğuyla selamlayan, coşku dolu bir yaratığa, bir dosta sahip olacaksınız.

v Unutmayın ki sokaklar, hayvan sever derneklerinin barınakları, belediye hayvan barınakları; bilinçsizce hayvan sahibi olup, sonradan onu sokağa atan cahil insanların köpekleriyle dolu… O minik yavrunun bir gün büyüyeceğini, daha çok yiyeceğini, eğitilmesi ve gezdirilmesi gerektiğini bilmeyen insanların hatalarını, zavallı köpekler ne yazık ki çok ağır ödüyorlar!

KARARINIZ İÇİN KÜÇÜK YARDIMLAR…

v Köpek istemekteki samimiyetinizle, köpekle yaşamanın problemlerini bütünleştirmek özveri ister. Öyle her köpek isteyenin aceleyle karar vermesi yanlıştır; dolayısıyla boyutlu düşünmeyi elden bırakmamak gerekir.

v Erkek bir köpek mi dişi bir köpek mi?

Saf mı yoksa kırma bir köpek mi?

Büyük bir ırk mı, küçük bir ırk mı olmalı sizce?

Uzun tüylü mü, kısa tüylü mü?

Önce bunları saptamakta yarar var. Kendinizi,  ailenizi ve çevrenizi iyice tanıyıp değerlendirerek bu sorulara cevap bulmalısınız.

v Bunlardan sonra köpekle yaşamınız arasındaki uyum gelir. Köpek istemek, onunla aşağı yukarı 15 yıl kadar birlikte yaşamaya gönüllü olmak demektir. O da her canlı gibi değişik sorunlara ve değişik gereksinimlere sahiptir. Köpekler önce sevgi, güven ve dengeli beslenmek umarlar. O her şeye rağmen, her koşulda sizi ve sevginizi bekleyecektir. Köpeklerin agresif davranışları işte bu dengede gizlidir. Eğer köpeğinize gerekli ilgiyi gösterip onu yeterince mutlu edebilirseniz o da uyumlu, sakin ve sevecen olacaktır. Toplum içinde sizi rahatsız etmeyecektir. Bu çok önemlidir. Ona ne kadar çok zaman ayırırsanız o kadar yumuşak huylu ve mutlu bir köpeğe sahip olursunuz.

v Gördüğünüz gibi köpekle hayat dışarıdan görüldüğü gibi şık bir beraberlikten öte sürprizlerle doludur. Köpeklerinde bizim gibi günlük bir yaşam biçimi vardır. Her sabah sokağa çıkmak, “çiş-kaka” yapmak ve bol egzersiz isterler. Ardından yaşına uygun bir beslenme gelir. Akşamüzeri bu eylemler tekrarlanır. Ayrıca tüylerine, fizikî özelliklerine ve hatta ırkına göre çeşitli tarama, traş gibi olağan bakımları da gereklidir

v Yüksek enerjiye sahip av ve spor köpekleri ise uzun yürüyüşler, koşu idmanları ve oyunla rahatlar, mutlu olurlar. Bu onların ırkı gereğidir ve mutlaka yerine getirilmelidir. Bu demektir ki köpek de evimizin bir üyesidir. O da bir çocuğun oyun, eğitim gibi gereksinimlerine benzer eylemlere muhtaçtır. O canlıda önceleri bir çocuk gibi evin gibi evin içine pisleyebilir, tüy dökebilir ama bunları halletmenin zaman alacağını, para ve enerji istediğini unutmayın. Daha ona sahip olduğunuz gün veteriner hekimin yolunu tutacaksınız ki köpeğiniz rahat etsin iyi muamele görsün.

v Her şeyi ama her şeyi düşünüp dost birisiyle tartışıp size en uygununu, çevrenize en uygununu arayın. Önünüze gelen köpeği almayın. Size uygun bir köpek var ama acele etmeden köpekler hakkında bilgi edinmeye çalışın. 

v Köpeğin dili vardır ama konuşamaz, karnım aç diyemez. Yazın yandığını, kışın üşüdüğünü söyleyemez. Yediği mama sağlığını bozsa bu yüzden isal oldum diyemez. Bunların tümünü gözlemek ve anlamak size düşer. Bu da köpeği seven, ona zaman ayıran ve köpeğin davranışlarını çözebilen biri için çok kolay olur. Köpekler yaşlandıkça tıpkı büyüklerimiz gibi daha fazla ilgi ister. Onları anlamamız, hatta yaşlı köpeğin beslenmesine bile dikkat etmeniz daha çok veteriner hekime götürmeniz gerekecektir.

v Sonuç olarak bir köpek sahibine inanılmaz ölçüde sevdalanır. Sahibi katil bile olsa ona bağlanır ve teslim olur. Onunla yaşayıp, onun yanında ölmek ister. Buy duygusunda son derece samimidir.

v Böyle bir yaratığı alıp 15 yıl kadar tasada ve sevinçte birlikte yaşamayı içinize sindiremiyorsanız lütfen ama lütfen onun sorumluluğunu üzerinize almayı denemeyin. Eğer kazara alıp da bir süre sonra terk ederseniz onun hayatını altüst eder, bir canlıya verilebilecek en büyük eziyeti tattırırsınız. Ama gerçekten bütün problemlere karşı sabırlıysanız, bunların üstesinden gelecek enerjiniz ve zamanınız var ise dünyanın en mutlu insanı olamaya hazırlanın çünkü sizi sadık ve sevecen bir dost bekliyor…

Kaynak:    pet magazine mart 1994 sayısı

               pet magazine şubat 1995 sayısı

 
Copyright© 2008 Doğu Veteriner
Tasarım
Lila Yazılım