VAN KEDİSİ

Van’ı ziyarete gelen bir İngiliz (Laura Lushington), sudan korkmayan, severek yüzen, gözlerinin üstünden başlayarak başında turuncu-sarımsı lekeler  ya da kesimler bulunan kuyruklarında da aynı renkte sarmal halkaları olan kediler gördü İngiltere’ye dönerken bu kedilerden bir çifti de birlikte götürdü. Bu kediler üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, 1969’da safkan bir tür oldukları ortaya çıktı…

Van kedisi ilk kez Van’da ortaya çıkmış ve insanlar tarafından yapay biçimde üretilmeden, safkan bir tür olarak Van Gölü çevresinde yaşamıştır. Bu kediler insanlarla çok yakın, sosyal ilişkiler içinde oluşuyla, sevimlilik ve güzellikleriyle ve en ilginci suya ve yüzmeye olan düşkünlükleriyle tanınırlar.

Van kedilerinin, başları ve kuyruklarındaki turuncu-sarımsı lekeler dışında, tüyleri bembeyazdır. Kuyruktaki turuncu halkalar, kedi gençken belirgindir, yaşlandıkça soluklaşır. Tüyleri İpekimsidir. Yüz, kulaklardan başlayarak çeneye doğru sivrileşir, çenedeyse yeniden yuvarlaklaşır. Burunları uzun ve koyu pembedir. Tüylü kulaklarının dışı beyaz, içi pembedir. Gözleri ince, pembe bir deriyle çevrili, amber rengi, mavi ya da biri mavi diğeri amber rengi olabilir. Van kedilerinde, yeni doğan yavruların gözleri grimsi renktedir. Yavru kedinin doğumundan 25 gün sonra göz renkleri farklılaşmaya başlar ve 40 gün sonra da göz renkleri netleşir. Çok tüylü kuyruğu uca doğru sivrileşir. Bedeni uzun kaslı (özellikle erkeklerin boynu ve omuzları) olan, yazın tüylerini dökerek, neredeyse kısa tüylü bir kedi haline gelen ve sudan korkmayan tek kedi türü olan Van kedileri süt içmezler. Van kedilerinin kürkünün kalın olması sebebiyle kışın üşümedikleri gibi yanlış bir inanış ortaya çıkmıştır halbuki kediler kürklerinin kalın olmasına rağmen soğuktan etkilenirler.  

 Van kedileri, her yıl Şubat, Mart ya da Haziran aylarından birinde kızgınlık periyoduna girerler. Bu periyot yaklaşık 10 gün sürer. Kızgınlık döneminde gebe kalırlarsa genellikle o yıl içinde bir daha kızgınlık göstermezler. Gebelik süresi 62 gündür. Gebeliğin birinci ayından sonra karın şişmeye başlar ve bu dönemden itibaren karnını kimseye dokundurtmaz. Van kedisi de diğer kedilerde olduğu gibi gözlerden uzakta doğurmayı sevdiğinden, birinci ayın sonundan itibaren ıssız ve karanlık yer aramaya başlar. Van kedisi bir batında dört yavru doğurur.

Çok sosyal kedilerdir. Her zaman sahiplerinin yanında olmayı isterler. Oyun oynamak onlar için yaşlandıklarında bile vazgeçemeyecekleri bir zevktir. Oyuna daldıkları zaman önce yapacaklarını yapar, sonra düşünürler. Eğer çok sinirli bir mizaca sahipseniz ve bir Van kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız beklide başka bir tür seçmek sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Diğer kedilere göre çok daha duygusaldırlar. (Bazı otoriteler kedilerin duyguları olmadığını savunurlar, ama bu Van kedileri için geçerli değildir.) Mutlu, karamsar, üzgün, şefkatli, hatta çok nazlı olabilirler. Eğer onunla oynarsanız ve onunla ilgilenirseniz, sizin omzunuza tırmanarak ve sizi kucaklayarak teşekkür edecektir. İster yavru, ister gelişmiş olsun mükemmel bir kişiliğe sahiptir. Dayanıklı, hayat dolu, zarif, şefkatli, sadece yazın tüy döken türlerden olan Van kedileri her zaman tetikte, çabuk öfkelenen, yaramaz ve çok tatlıdırlar.

Van kedisi mükemmel bir arkadaştır, ancak onları sadece bir ev hayvanı olarak düşünerek hataya düşmeyiniz. Yüksek zekâ düzeyleri, Van kedilerini kendi yaşamlarından sorumlu olmak isteyen bağımsız kediler yapar. Van kedileri, insanlarını dikkatle seçer ve bu karar verildikten sonra onlara hayatı boyunca sadık kalır. Bundan sonra yapacağınız hiçbir şey size olan güvenlerini sarsamaz ve sevgilerini azaltamaz.

Van kedileri oldukça sessizdirler, söyleyecek önemli bir şeyleri olmadıkça konuşmazlar. Görmezlikten gelip ilgi göstermediğinizde, dinlemenizi sağlamak için sizi uyaracak veya yürürken kucağınıza sıçrayacaktır. Kucaklanıp dolaştırılmaktan ve kendi düşüncelerine göre ağırbaşlı, vakur olmayan durumlara sokulmaktan hoşlanmazlar. Ancak siz en sevdiğiniz koltuğa oturup televizyon seyrederken bıkmadan ilginizi çekmeye çalışacaktır. Yüksek yerleri severler. Bir odaya girdiğinizde başınızın hemen üzerinde kapının tepesinde dengede duran Van kedinizi görmek sizin için şaşırtıcı ve endişelendirici olabilir. En çok sevdikleri köşelerden biri, buzdolabının üstüdür. En sevdikleri oyunlardan biri ise kâğıt topakları yakalamaktır.

Eğer sakin bir kedi istiyorsanız, Van kedisi sizin için uygun değildir. Ancak sizi genç tutacak ve gariplikleri ile sizi eğlendirecek zeki bir arkadaş istiyorsanız, Van kedisi ailenize yeni bir üye olarak mükemmel uyum sağlayacaktır.

             Van Kedileri ile ilgili Kurtarıcı Çalışmalar
             Binlerce yıldır Anadolu topraklarında insanlarla birlikte yaşayan Van kedilerinin nesli, ülkemizde tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Eskiden Van yöresinde sıkça rastlanan ve hemen her evde bulunan Van kedilerinin sayılarının azalmasında en başlıca nedenler, melezleşmeleri ve doğal yaşama alanlarından koparılarak yurt dışına kaçırılmalarıdır.
 
             Son yıllarda Van Valiliği ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin işbirliğiyle çok çeşitli çalışmalar başlatıldı. Van kedilerinin neslini korumak, tedavilerini sağlamak üzere modern bir "Van Kedi Evi" yaptırıldı. 1992 yılında, Van kedisi Araştırma Müdürlüğü kuruldu. Van Kedisi Ana Yavru Sağlık Dispanseri kurularak, Van’daki bütün kedilere nüfus cüzdanı verilip, kayıt altına alındı. Tüp kedi projesinden, kemik gelişiminin saptanmasına, böylece çiftleşme dönemlerinin belirlenmesine, melezleşmenin önlenmesine kadar birçok konuda araştırmalar burada sürdürülüyor.

Kaynaklar;

Gelişim Yayınları Hayvanlar Ansiklopedisi

Pet Dünyası Dergisi

Pet Magazin Dergisi

Kedigen.com

 

 

 
Copyright© 2008 Doğu Veteriner
Tasarım
Lila Yazılım